Şirketimiz ART Enerji, Howden KK&K (Kuhnle, Kopp & Kausch) Buhar Türbinleri  Türkiye temsilcisi olup, bu ürünlerin satış ve servis hizmetlerini vermektedir.
Kuhnle, Kopp & Kausch (KK&K) AG firması, 1899 yılından 2006 yılına kadar KKK markası ile anılmış ve sektörde Alman mühendisliği ve kalitesi ile çözümlerini sunmuştur. Sonrasında, Siemens organizasyonu altına dahil olarak, “Siemens Turbomachinery Equipment GmbH”  adı altında satış ve servis hizmetlerini yürüten firma 2017 sonu itibari ile de Howden (www.howden.com) bünyesine dahil olarak Almanya’daki tesislerinde üretimine Howden Turbo GmbH firması adı altında, KKK markası ile devam etmeye başlamıştır.
Howden 2017 sonu itibari ile Frankenthal (Almanya), Helsingör (Denimarka), Springfield (Amerika) and Mornago (İtalya) lokasyonlarındaki, KK&K®, HVTURBO® and Turblex®  markaları ile bilinen türbin ve kompresör  üretim hatlarını Siemens AG’den devralmıştır.
KK&K® markasının Türkiye temsilciliğini yürüten firmamız ART ENERJİ, enerji üretimi için, 24 MW a kadar KKK markasıyla kapsamlı bir Buhar Türbinleri  serisi  sunmaktadır.
Kompakt bir yapıya sahip olan Howden KKK Buhar Türbinlerinin en büyük avantajı modüler şekilde tasarlanmış olmasıdır.  Modüllerin pek çok farklı kombinasyonu ile de ihtiyaçlara göre esnek bir şekilde adaptasyonu mümkün olabilmektedir.
Siemens bünyesinde satılırken SST111, SST060, SST040, SST050 model isimleri ile satılan buhar türbinlerimizin, Howden KKK BASE, Howden KKK MONO, Howden KKK TWIN, Howden KKK TRI yeni model isimleri ile satılmaktadır.
Genel olarak buhar türbin paketlerimizde, jeneratör, otomasyon ve senkronizasyon için gerekli tüm yardımcı sistemler komple bir bütün halinde sunulmaktadır. Sadece besleyeceğiniz elektrik şebekesine kablo bağlantısı yapılması yeterli olmaktadır.  Buhar Türbinin  otomasyonu, şebeke ile senkronizasyonu sağlayarak elektrik enerjisi üretimini sağlamaktadır. Yağlama sistemi türbine entegre olarak üretilmektedir.  Sadece borulamaların yapılması mekanik montaj için son aşamadır. Elektrik üretimi için bir türbin ünitesi yanı sıra kompresörler, fanlar veya pompalar için mekanik tahrik üniteleri de buhar türbinlerimize entegre edilebilmektedir.
Hizmetlerimiz sadece talebe uygun olarak buhar türbini tasarımı, satışla sınırlı olmayıp, sonraki aşamalar da da bakım, onarım ve yedek parça temini vs. konusunda sürekli olarak tam bir destek sağlanmasıdır.
Buhar Türbinlerimizin avantajları:
  • Düşük işletme ve bakım maliyetleri
  • Kompakt tasarım sayesinde küçük alanlara montaj olanağı
  • Hızlı devreye girip çıkması
  • Kısa teslim süresi
  • Yüksek verimlilik
  • Yüksek emre amadelik süresi
  • Düşük buhar kapasitelerinde çalışabilme
  • Düşük basınç ve sıcaklıklarda çalışabilme
  • Doymuş buhar ile çalışabilme